Kanał Ostródzko-Elbląski i jego atrakcje

00Kanał Elbląski, zwany również Ostródzko-Elbląskim, jest obecnie jedynym, działającym tego typu obiektem techniki hydrotechnicznej na świecie. System wodnych kanałów, śluz i pochylni został zaprojektowany na początku XIX wieku przez inż. Georga Jakoba Steenke.

Budowę tej niezwykle oryginalnej drogi wodnej rozpoczęto w 1844 roku a uroczyste otwarcie kanału odbyło się 31 sierpnia 1860. Największym problemem technicznym było pokonanie różnicy poziomów wody wynoszącej na krótkim odcinku ponad 100 m. Z technicznego punktu widzenia najciekawszym elementem kanału są wspomniane wcześniej pochylnie. Buczyniec – 490, 3 m długości (różnica wysokości – 20,62), Kąty – 404 m (różnica wysokości – 18,88), Oleśnica – 479 m (różnica wysokości – 24,20), Jelenie – 433 m (różnica wysokości – 21,99), Całuny – 352 m (różnica wysokości – 13,83). Statek w pięciu miejscach jest przeciągany linami po szynach na specjalnie skonstruowanym wózku.

02Liny są nawinięte na bębny, które napędzane są siłą spadku wody lecącej w dół na olbrzymie koła wodne. Trzeba dodać, że te urządzenia wykonano w drugiej połowie XIX w. i wszystkie z nich funkcjonują do dzisiaj.
W tym rejonie różnica poziomów wody pomiędzy jez. Sambród i Ruda Woda a jez. Drużno i zalewem wynosi prawie 100 metrów. Jego zadaniem było połączenie kilku jezior Mazur Zachodnich z Zalewem Wiślanym. Ze względu na funkcjonujące od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne, w tym specjalny system pięciu pochylni, jest zaliczany do ewenementów inżynierii wodnej w skali światowej. Kanał Elbląski to nie tylko specjalne pochylnie, to także inne budowle inżynierii wodnej, takie jak cztery śluzy, bramy ochronne, jazy, mosty, nasypy, przekopy i pomysłowe sposoby zasilania kanału w wodę. Jest to także ciekawy sposób prowadzenia tego kanału w silnie pofałdowanym terenie.
03Cały system ogromnych wózków na pochylniach poruszany jest bez użycia prądu ani żadnych maszyn parowych. Do poruszania kołowrotów, systemu stalowych lin i wyciągarek, jak również platform sunących po szynach, wykorzystywana jest siła wody spowodowana wyłącznie różnicą poziomów. Monumentalna maszyneria napędzana jest kołami wprawianymi w ruch przez siłę spadającej wody. Aby pokonać tak wielką różnicę poziomów, statki wciągane są na szynowe platformy. Widok jest imponujący, gdyż z pewnej odległości wydaje się, że suną one samoczynnie pod górę, jakby płynęły po trawie.

Okolice kanału Ostródzko – Elbląskiego  to także pewna odrębność klimatyczna a co za tym idzie występują tutaj rzadkie okazy fauny i flory szczególnie w okolicach rezerwatu j. Drużno, jednego z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce i największego rezerwatu ptactwa wodnego w kraju, w którym występuje połowa gatunków ptaków jakie można spotkać w Polsce.

Uroki Kanału O-E doceniają wszyscy, którzy w różny sposób zapoznali się z jego walorami. Doceniła go Polska Organizacja Turystyczna, która w 2005 roku nadała rejsom po kanale zaszczytny tytuł ”Produktu Turystycznego Roku”. W 2007 roku  rejs statkiem po kanale Ostródzko – Elbląskim został laureatem konkursu „Teraz Polska” i w tym samym roku w plebiscycie „Rzeczpospolitej” kanał otrzymał zaszczytny tytuł jednego z siedmiu cudów Polski.

pochylnie2

Od 1992 roku armatorem białej floty, pływającej po jedynej w swoim rodzaju najpiękniejszej drodze wodnej Europy, jest miasto Ostróda. Statki Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej są przystosowane do pływania po krętych szlakach 80 kilometrowego kanału i pokonywania niskich i wąskich mostów. Całość ciekawej budowli można podziwiać z pokładu widokowego statku, z możliwością  schronienia się przed deszczem lub słońcem na pokładzie dolnym, wyposażonym w przestronną mesę wraz z funkcjonującym na statku bufetem. Każdego roku statki kursują od 1 maja do 30 września.
przekroj

05Przystań Żeglugi w Ostródzie
ul. A. Mickiewicza 9a,
tel/fax: 0 89 646 38 71

Przystań Żeglugi w Elblągu – Bulwar Zygmunta Augusta
ul Wieżowa 14
tel/fax: +48 55 232 43 07
Więcej informacji znajdziecie na
www.zegluga.com.pl

Atrakcje turystyczne w rejonie Kanału O-E
Ostróda – najstarsza miejscowość Pojezierza Mazurskiego, otoczona dziesiątką jezior i kanałów wodnych. Pierwsze wzmianki o Ostródzie pojawiają się w latach 70. XII wieku. Miasto jest pełne zabytków, miejsc gdzie historia przeplata się z dniem dzisiejszym. Posiada swoisty rezerwat przyrody za sprawą przepływającej przez miasto rzeki Drwęcy. Amatorom spacerów i wędrówek krajoznawczych polecam 25 kilometrów znakowanych tras.

ostroda-szostek

Elbląg – miasto założone przez Krzyżaków w 1237 roku. Bardzo burzliwa historia Elbląga wpłynęła na różnorodność jego zabudowy i oblicze kulturowe. Największym zespołem urbanistycznym jest Stare Miasto z zachowanymi budowlami gotyckimi. Od 20 lat na terenie Starego Miasta trwają prace przy jego rekonstrukcji. Z portu w Elblągu organizowane są rejsy min. do Fromborka, Krynicy Morskiej oraz do Kaliningradu.

Święta Lipka – perła polskiego baroku,  sławne Sanktuarium Maryjne. Już od średniowiecza przyciągające rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski. Jest to zabytkowy obiekt niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Kościół stanął na miejscu rosnącej tu niegdyś lipy, która dała początek i nazwę miejscowości.

klobuk-1Hotel w Zamku Karnity
Obecny pałac w Karnitach wzniesiony został w 1856r. w stylu neogotyckim. Wraz z jeziorem “Kocioł”, tworzą oazę spokoju, ciszy i wypoczynku. Hotel położony jest na terenie 17 hektarowego parku i należy do najpiękniejszych historycznych budowli na Warmii i Mazurach. Bryła pałacu jest malowniczo zróżnicowana, z narożną wieżą od strony podjazdu i czteroboczną od strony jeziora. Charakterystyczne gotyckie sklepienie krzyżowe, balustrady tarasów wykonane ze sztucznego kamienia, oryginalna stolarka, kominki we wnętrzach, a w pomieszczeniach reprezentacyjnych stropy belkowe. Zamek w całości obłożony jest cegłą klinkierową. Od strony północnej pałacu położony był kompleks zabudowań gospodarczych, z mieszkaniami dla służby, wozownią, stajniami, a przede wszystkim duża, bardzo efektowna ujeżdżalnia, obecnie adaptowana na hotel.

karczma-1Karczma Warmińska w Gietrzwałdzie – doskonałe miejsce na zorganizowanie niepowtarzalnego wieczoru i kolacji w oryginalnej karczmie. Właściciele przygotowali kilka programów tematycznych m. in. Biesiadę Warmińską, regionalne widowisko folklorystyczne,   Wieczór Kozacki – dynamiczny folklor ukraiński, wieczór z Muzyką Biesiadną czy przy szabasowych świecach – Wieczór Żydowski. Artyści wykorzystują charakterystyczne instrumenty typowe dla danego folkloru tworząc przez to niepowtarzalny rytm zabawy. W programie przewidziano degustację potraw regionalnych, wspólne śpiewanie i tańce. W ciekawych wnętrzach można spędzić niezapomniane chwile, w blasku świec lub przy wspólnym ognisku na podwórcu. Tu można zobaczyć przy pracy kowala, garncarza, tkaczkę, wziąć udział w wypiekaniu chleba lub zakupić regionalne pamiątki.
www.karczma.pl

Wzgórza Dylewskie

szkola-0„Stara szkoła”– gospodarstwo agroturystyczne Jacka Tracza oferuje 5 pokoi o wysokim standardzie, każdy z osobną łazienką. W przestronnej kuchni można rozkoszować się chlebem i ciasteczkami, wypiekanymi przez gospodynię oraz domowym masłem, konfiturami i serem.

Dom Starej szkoły położony jest na terenie Krajobrazowego Parku Wzgórz Dylewskich w bezpośrednim sąsiedztwie Hotelu SPA Dr Irena Eris.
Wysoka Wieś 27, 14-100 Ostróda
0 89  647 15 23

Dworek Sople w Małtydach – romantyczny zakątek na Mazurach wybudowano w 1900 roku.  Była to dawna posiadłość ziemiańskiej rodziny Kahle. Kameralny pensjonat znajduje się w zabytkowym parku, zaprojektowanym przez Johanna Larassa, 150 metrów od gdańskiej siódemki za Ostródą i Miłomłynem. Jest tutaj 25 pokoi 1-, 2- i 3-osobowych z łazienkami i TV. W stylowych wnętrzach sali kominkowej, jadalni, pokoju muzycznego i oszklonej werandy odnajdziemy spokój i rodzinną atmosferę. W menu króluje staropolska kuchnia i domowe potrawy.
www.dworeksople.pl sople-6

Miłomłyn
13 km od Ostródy, jadąc szosą w kierunku Gdańska mieści się otwarte w styczniu tego roku Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej i Ogólnomedycznej w Miłomłynie. Bez kolejek, bez skierowań i na dodatek komfortowo – świetne hasło.
Profesjonalna, doświadczona kadra medyczna, nowoczesna baza diagnostyczno-lecznicza i komfortowe warunki pobytowe są najlepszą rekomendacją centrum i to za niewygórowane ceny. Do dyspozycji kuracjuszy jest tu basen, sauny, solarium, kriokomora, sala gimnastyczna, sala fitness i siłownia. Ponadto obiekt wyposażono w nowoczesny sprzęt do fizykoterapii i rehabilitacji.  Program medyczny jest ustalany indywidualnie dla każdego, w zależności od potrzeb i ewentualnego schorzenia. Przygotowano także ciekawą ofertę dla biznesmena. Każdy może tu się zdiagnozować w czasie weekendu, a przy następnym pobycie odbudować kondycję i odzyskać zdrowie.
www.milomlynzdroj.pl


skansen-1Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.
Ekspozycja  skansenu przedstawia architekturę drewnianą, charakterystyczną dla każdego z regionów Warmii, Mazur i Powiśla. Jest jednym z największych muzeów skansenowskich w Europie. Na obszarze 96 hektarów zgromadzono 68 budynków, zagród i obiektów małej architektury, prezentujących zróżnicowaną zabudowę wsi powstałą na przestrzeni  XVIII – XX wieku. Wnętrza obiektów wypełniają ekspozycje prezentujące codzienną kulturę, elementy pracy miejscowej ludności, obyczaju i tradycji ówczesnych mieszkańców.
www.muzeumolsztynek.com.pl

108-miasto-z-lotu-ptaka2Ciekawe strony internetowe:

www.warmia.mazury.pl
www.warmia-mazury-rot.pl
www.domwarminski.pl
www.powiat-olsztyński.pl
www.mazury-zachodnie.pl
www.hotelspa.pl
www.milomlynzdroj.pl
www.karnity.pl
www.zamekryn.pl
www.osadawarminska.pl
www.hotelanders.pl
www.karczma.pl

schemat_1

Tekst: Łukasz Dobrzyński
Fotografie: Autor i Żegluga Ostródzko-Elbląska
Materiał wraz ze zdjęciami został opublikowany w kwietniu 2008 w magazynie Świat podróże kultura

Polecane:

Autor

napisał 26 artykułów.

Dziennikarz - reporter. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Klubu Dziennikarzy Podróżników "Globtroter". Od maja 2009 - redaktor magazynu OBIEŻYŚWIAT, 4 lata - magazyn Świat Podróże Kultura. Były pracownik redakcji miesięcznika "REJS"; Magazynu Strzeleckiego "Arsenał"; Travel Trade Gazette - "TTG - Polska".

One Comment on “Kanał Ostródzko-Elbląski i jego atrakcje”

Trackbacks

  1. Najpiękniejsze polskie zamki
Copyright © 2015 Promocja regionów i turystyki. All rights reserved.
Powered by WordPress.org, Custom Theme and ComFi.com Calling Card Company.