ABC – Wielkich Jezior Mazurskich

aurinco-kadrMoja przygoda z Mazurami zaczęła się w pierwszej połowie lat 70. Doprawdy nie wiem, w którym  miejscu na Mazurach poleciłbym Państwu spędzenie pierwszego urlopu. Od ponad 30 lat odwiedzam je we wszystkich porach roku i za każdym razem odkrywam je na nowo.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo i turystycznie regionów Polski. Ponad 100 kilometrowy raj wodniaków wiedzie od jeziora Nidzkiego i Guzianek, poprzez Ruciane Nidę, jeziorem Bełdany w kierunku Śniardw i Wioski Żeglarskiej w Mikołajkach. Skręcając na wschód możemy odwiedzić Pisz, płynąc południowym brzegiem jeziora Śniardwy w kierunku zatoki Szyba i jeziora Warnołty, Kaczerajno, Sekst i kanału Jeglińskiego z piękną śluzą Karwik. Kierując się bardziej na północny-wschód, trzeba płynąć w kierunku wyspy Czarciej i Pajęczej, minąć półwysep Szeroki Ostrów, aby podziwiać urokliwe jezioro rynnowe Tyrkło, zaczynające się od mostu w miejscowości Okartowo. Mieści się tutaj baza WOPR i najlepsza na świecie wędzarnia ryb. Pasjonaci wycieczek kajakowych i żeglarstwa mają do dyspozycji setki bindug, przystani portów, położonych w regionie puszczy Piskiej. f-22

Brzegi są tutaj piaszczyste, porośnięte suchym sosnowo- świerkowym lasem. W wielu okolicznych rejonach można do woli nazbierać jagód, grzybów i leśnych malin.
Wędkarzy nie muszę przekonywać do odwiedzenia jezior Białoławki, Kocioł czy Roś w sąsiedztwie Pisza. Jedynie jeziora Warnołty i Kaczerajno są zamknięte dla wędkarzy, ponieważ stanowią naturalne mateczniki dla rozwoju i hodowli ryb. Osobiście jeżdżę prawie co roku do ośrodka MPT w Wiartlu. Latem są tutaj do wynajęcia drewniane domki kempingowe, natomiast jesienią i zimą do dyspozycji turystów wędkarzy jest murowany hotel z restauracją. Pokoje z łazienkami lub prysznicem, dwa posiłki dziennie porządna baza sprzętu pływającego, zachęca do częstych wypadów weekendowo-wędkarskich. Czysta woda, cisza i przepiękne lasy sprawiają, że wędkarze przyjeżdżają tutaj z całymi rodzinami.

Po drodze do Mikołajek  mamy do wyboru szlak jeziora Tałty i Ryńskiego lub system kanałów żeglugowych, poprzez jeziora Tałtowisko, Mioduńskie, Szymoneckie, Jagodne i Boczne, wiodących do centrum sportów wodnych w Giżycku nad jeziorem Niegocin.   lubin-0

Po drugiej stronie Giżycka, od strony zatoki Tracz i jeziora Kisajno, rozciąga się kraina jezior północnych: Dargin, Dobskie, Mamry, Święcajty oraz Stręgiel. Od wschodu Wielkie Jeziora graniczą z 300 km2 Puszczy Boreckiej na terenie gminy Kruklanki, stanowiącej jedyną w regionie pozostałość lasu pierwotnego. Na terenie puszczy są 4 rezerwaty o łącznej powierzchni 650 ha. Atrakcję turystyczną stanowi Stacja Hodowli Żubrów w Wolisku, (obecnie ok. 60 sztuk). Szlak kończy się w przepięknie położonym porcie Węgorzewo. Opisany w telegraficznym skrócie obszar to 1700 km2 zielono-niebieskiej krainy, pełnej lasów i jezior. Ogrom Krainy Wielkich Jezior Mazurskich można  zobaczyć z pokładu balonu, awionetki czy helikoptera. First  Class Balloning oferuje swoje usługi dla odważnych przez cały rok.

lodka

Na Mazurach każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy wędkarstwa, grzybiarze, pasjonaci kajaków i żeglarze, turyści zmotoryzowani i kochający wędrówki o każdej porze roku zapraszają nas tysiące miast i gmin nad brzegami malowniczych jezior, rzek i kanałów.
Od maja amatorów żeglugi zaprasza Żegluga Mazurska w Giżycku. Z pokładu statku można podziwiać piękno jezior od Rucianego-Nidy, poprzez Mikołajki, Ryn, Giżycko aż do samego Węgorzewa. Szczególnie malowniczy jest rejs po północnych jeziorach Kisajno, Mamry, Dargin Łabędzim szlakiem wokół wysp. Wiosna i jesień dostarcza pasażerom niezapomnianych doznań estetycznych. W chłodne dni można zawsze schronić się pod pokładem w zaciszu przytulnej kawiarenki.

W rejonie Mikołajek, jeziora Śniardwy i Bełdany można wynająć także 40 metrowy żaglowiec. „Chopin” to największy polski śródlądowy statek, wybudowany w XIX-wiecznym stylu. Wszystkie jego elementy wykonane są z tradycyjnych, oryginalnych materiałów, co stwarza wyjątkowy klimat tego miejsca. Jego właściciel poleca rejsy, organizację szkoleń i spotkań biznesowych, imprezy integracyjne i okolicznościowe. W klimatyzowanej mesie pod pokładem znajdą Państwo wytworne sale z pełną obsługą gastronomiczną.

3-mielnik-004

Miłośników spływów kajakowych zachęcam do odwiedzenia szlaku rzeki Krutynia, której koryto wije się przez kilkadziesiąt kilometrów pośród leśnych ostępów i licznych meandrów, aby skończyć swój bieg w wodach zatoki Iznockiej.

Ruciane-Nida to żeglarskie miasteczko funkcjonujące od maja do września. Obowiązkowa wycieczka rowerowa 2-czeslaw-042wiedzie do leśniczówki Pranie K.I. Gałczyńskiego. Zabytkowe budynki i piękny ogród wzniesiono na wysokiej skarpie, skąd można podziwiać panoramę jeziora Nidzkiego. Dziś w leśniczówce mieści się muzeum poety, którym opiekuje się Kira Gałczyńska i Wojciech Kass. Druga wycieczka z Rucianego to wyprawa do Domu Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk w Wierzbie. Trasa wiedzie z Rucianego, przez śluzę na Guziance, drogą lokalną w kierunku Wejsun i Onufryjewa.
Ostatnie 8 km leśnej drogi to ogrodzony rezerwat PAN Zakład Doświadczalny z hodowlą Konika Polskiego. Centrum PAN oferuje usługi turystom indywidualnym, a także grupom zorganizowanym z nastawieniem na imprezy integracyjne spotkania konferencyjne. W ośrodku można uczestniczyć w zajęciach Nordic Walking, pod okiem profesjonalnego instruktora.

Z wysokiej skarpy w Wierzbie rozpościera się przed nami piękny widok na jezioro Bełdany, jezioro Mikołajskie i bramę Mazur, wąskie przejście Przeczka na wysokości Popielskiego Rogu. Tu zaczyna się największe polskie jezioro Śniardwy. mikolajki

W zaciszu zatoki jeziora Bełdany, osłoniętej dwoma wyspami, żeglarze znajdą luksusowy port jachtowy Warszawskiego Towarzystwa Żeglarskiego i przystań dla statków pasażerskich Żeglugi Mazurskiej. Najkrótsza droga do Mikołajek dla turystów zmotoryzowanych to przejażdżka promem w poprzek jeziora Bełdany. Można też wrócić na drogę przez Ruciane. Jadąc samochodem w kierunku Piecek warto skręcić w Ukcie w lewo i dojechać do miejscowości Wojnowo. Jest tam zabytkowy, prawosławny klasztor Starowierców z XIX w., malowniczo usytuowany na półwyspie nad brzegiem jeziora Duś. W XVIII wieku w mrągowskich wsiach Krutyń, Gałkowo, Kadzidłowo, Ukta, Wojnowo, Piaski i Onufryjewo osiedlili się rosyjscy starowiercy. Tylko tutaj można usłyszeć ich charakterystyczny język.

Przy drodze lokalnej nr 609 z Ukty do Mikołajek, po przejechaniu około 6 km znajdziecie Państwo po lewej stronie drogowskaz do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Od wiosny do późnej jesieni, na terenie ponad 200 ha można oglądać wiele gatunków zwierząt, żyjących w parku na wolności.  skuter-1

Mikołajki to kolejne ważne centrum turystyczne Mazur, miasto i port jachtowy dla żeglarzy. Na uwagę zasługuje aktywność władz miasta. Każdego roku powstają kolejne metry nowego nabrzeża i profesjonalne pirsy dla jachtów.  Jest też gdzie zatankować motorówkę, prawie nie wysiadając z jachtu.

Dawniej trzeba było targać ciężkie kanistry z odległej stacji CPN. W porcie po drugiej stronie jeziora, vis a vis budowy „Alcatraz”, mieści się Baza Żeglarska „Cicha Zatoka” przy ul. Spacerowej 1, tuż obok hotelu „Amax”. W centralnym punkcie miasta, przy moście pieszym mieści się przystań statków pasażerskich.  Stąd wypływają statki w kierunku Rucianego, Rynu i szlakiem kanałów do Giżycka. To druga po Giżycku „stacja przesiadkowa” dla miłośników wycieczek statkiem.

Z Mikołajek rozchodzi się też kilka istotnych szlaków turystycznych. Malownicza, kręta droga krajowa nr 16 prowadzi do Mrągowa nad jeziorami Czos i Juno. Mieści się tutaj doskonała baza turystyczna z licznymi atrakcjami karczmakulturalnymi: Międzynarodowy Festiwal „Piknik Country”, Festiwal Muzyki Kresowej i Mazurska Noc Kabaretowa. Mrągowo jest stolicą regionu z ponad tysiącem jezior, rozrzuconych na obrzeżach Puszczy Piskiej, w obrębie gmin Piecki i Sorkwity. W skład powiatu mrągowskiego wchodzi oczywiście fragment doliny Wielkich Jezior Mazurskich, obejmujących wspomnianą gminę miasto Mikołajki. W sezonie przez miasto przewija się około kilkuset tysięcy żeglarzy, nie licząc turystów indywidualnych i zorganizowanych wycieczek z Niemiec.

Kolejna trasa prowadzi przez Ryn do Giżycka lub prosto do Kętrzyna. Przy drodze z Kętrzyna do Giżycka w miejscowości Gierłoż warto zwiedzić ruiny kwatery Hitlera „Wilczy szaniec” i trochę bardziej na północ, w kierunku Radziei i Sztynortu, bunkry w Mamerkach. Trasa wokół kompleksu jeziora Mamry jest zdecydowanie dłuższa, ale wiedzie przez Węgorzewo, które zamyka od północy szlak Wielkich Jezior. Drogą przez kolonię Ogonki i miejscowość Pozedrze zamkniemy całą trasę i wrócimy od północy do Giżycka.

Kolejny ciekawy szlak to droga nr 642 Mikołajki – Ryn, która zawiezie nas do przepięknie położonego i odrestaurowanego zamku krzyżackiego, wzniesionego na wysokiej skarpie, pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów. Miasto słynie ze wspaniałych pokazów turniejów walk drużyn zbrojnych mężów.

sarmac1

Przez chwilę można poczuć się tutaj tak, jakby czas cofnął się o kilkaset lat. Kilka kilometrów przed miastem, po lewej stronie w miejscowości Rybical warto odwiedzić trzygwiazdkowy Pensjonat „Sarmacja”.

Parterowa, dworkowa zabudowa pensjonatu nawiązuje do klasycystycznych wzorów w budownictwie polskim, a piętro i strych odkrywają przed gośćmi uroki miejscowej, mazursko-pruskiej zabudowy. W zaciszu stylowych apartamentów znajdziemy iście sarmacką gościnność, staropolskie dania i co najważniejsze, przysłowiowy święty spokój. Wieczorną, serdeczną atmosferę umila ciepło kominka i spotkania przy barku. Budynki i piękny ogród z altankami usytuowane są na niewielkiej skarpie nad brzegiem jeziora Ryńskiego.

Z Mikołajek drogą numer 16 możemy dojechać także do Orzysza i dalej w lewo drogą 644, poprzez prężną gminę Miłki do Węgorzewa. Można też wcześniej skręcić w drogę 643. Obie dowiozą nas do największego centrum sportów wodnych, Giżycka. Jego wspaniałe położenie stanowi idealną bazę dla wszelkich form turystyki aktywnej. samsara-4

Od lat funkcjonują tu liczne trasy rowerowe, jak choćby pętle wokół jeziora Mamry i Niegocin, a także trasę po Puszczy Boreckiej. Miłośnicy jazdy konnej mają do dyspozycji wiele ośrodków jeździeckich, oferujących szeroką gamę usług. Malowniczo położone wśród lasów i jezior pola namiotowe to idealne miejsca dla osób ceniących sobie spokój i osobisty kontakt z przyrodą. Osoby posiadające stosowne uprawnienia żeglarskie zachęcam do skorzystania z usług czarterowych Mariny Mariana Bełbota w Wilkasach przy ul. Przemysłowej 17, Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej „Almatur” ul. Moniuszki 24, Firmy Sailor w Pięknej Górze oraz Mariny Tiga Yacht & Marina w Sztynorcie.

Będąc w Giżycku koniecznie należy odwiedzić dwa nowo powstałe miejsca gastronomiczne: tawernę „Siwa Czapla” przy ul. Nadbrzeżnej 11, która za najlepszy wystrój zdobyła w czerwcu 2004 roku Dyplom Newsweek’a i zwyciężyła w rankingu Redaktora Naczelnego Tomasza Wróblewskiego, a także Gospodę „Pod Czarnym Łabędziem” w Rydzewie koło Giżycka, zdobywczynię tytułu „Najlepszej Restauracji Warmii i Mazur” na festiwalu „Sielawa Blues”, który odbył się w Starych Jabłonkach Hotelu „Anders” we wrześniu 2002 roku.  rzeczka

W gospodzie na zamówione potrawy trzeba czasami chwilę poczekać, ale są przyrządzane za to wyłącznie ze świeżych produktów, bez rozmrażania czy odgrzewania uprzednio usmażonych kotletów. Za jakość usług ręczę honorem, ponieważ miałem okazję przekonać się o tym osobiście. Mam nadzieję, że kolejne, polecane przeze mnie nowe miejsca regionalne perełki trafią na naszą stałą mapę miejsc godnych odwiedzenia, zarówno dla turystów indywidualnych, jak organizatorów wycieczek grupowych.

tekst i zdjęcia: Łukasz Dobrzyński

Tekst opublikowałem w magazynie Świat podróże kultura i TTG Polska oraz na stronie: www.magazynswiat.pl

Polecane:

Autor

napisał 26 artykułów.

Dziennikarz - reporter. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Klubu Dziennikarzy Podróżników "Globtroter". Od maja 2009 - redaktor magazynu OBIEŻYŚWIAT, 4 lata - magazyn Świat Podróże Kultura. Były pracownik redakcji miesięcznika "REJS"; Magazynu Strzeleckiego "Arsenał"; Travel Trade Gazette - "TTG - Polska".

Copyright © 2015 Promocja regionów i turystyki. All rights reserved.
Powered by WordPress.org, Custom Theme and ComFi.com Calling Card Company.